درمان تشنج با سازوكار خوددرمانی مغز انسان

درمان تشنج با سازوكار خوددرمانی مغز انسان

به گزارش لیمو بلاگ محققان دانشگاه ویرجینیا موفق به شناسایی یک سازوکار خوددرمانی در مغز انسان شده اند و می گویند این سازوکار به درمان تشنج کمک می نماید.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، سلول های ایمنی مغز معروف به میکروگلیا در چارچوب این سازوکار از نقش تعریف شده خود فراتر می روند و با حرکت در مغز به التیام و بهبود سلول های مغزی صدمه دیده کمک می کنند. این روند درمان صرع و تشنج را تسهیل می کند.
ماکروفاژها نوعی از گلبول های سفید دستگاه ایمنی بدن هستند که باقی مانده های سلولی، مواد بیگانه، میکروب ها، سلول های سرطانی و هرچیز دیگری که پروتئین های ویژه سلول های سالم بدن را بر روی سطح خود نداشته باشند، در فرآیندی به نام بیگانه خواری می بلعند. میکروگلیا نام ماکروفاژهای ساکن مغز و نخاع است که سلول های عصبی و نورونهای صدمه دیده را بلعیده و از بین می برند.
این بار برای میکروگلیا کارکرد جدیدی تعریف شده است. محققان از یک فناوری تصویربرداری معروف به میکروسکوپی دو فوتونی جهت بررسی مغز موش هایی که گرفتار تشنج شدید شده بودند، بهره برده و دریافتند که میکروگلیا فقط نورون های صدمه دیده را طبق انتظار پاکسازی نمی کند، بلکه آنها را بهبود می بخشد.
میکروگلیا بدین منظور کیسه های ریزی را در اطراف سلول های عصبی صدمه دیده بوجود می آورد و از این طریق فرآیند پاکسازی و احیا را مدیریت می کند. این کشف گامی مهم در جهت تولید داروهای ضدصرع و ضدتشنج توصیف شده و انتظار می رود در آینده به موفقیت های تازه ای در این حوزه منجر شود.

1400/05/05
23:37:22
5.0 / 5
1088
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱