کاهش 45 درصدی مصرف انرژی در صنایع با پتوهای عایق حرارت

کاهش 45 درصدی مصرف انرژی در صنایع با پتوهای عایق حرارت

پتوهای عایق حرارت یکی از شرکتهای فناور که با استفاده از سیلیکا آیروژل ساخته شده اند، قادر به کاهش ۴۵ درصدی مصرف انرژی در پالایشگاه ها و صنایع شده اند، ضمن آنکه مقاومت بالایی در مقابل دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد در مدت زمان طولانی دارند.


به گزارش ایسنا، عایق های نانوساختار نسل جدیدی از عایق های حرارتی هستند که با کمک نانوفناوری وارد عرصه رقابت با عایق های حرارتی رایج شده اند.
عایق های نانوساختار از مواد جامد با تخلخل بسیار زیاد تشکیل شده اند و وجود ساختار نانویی در این محصول سبب شده تا این نوع مواد خصوصیات بسیار متنوعی را به صورت یکجا داشته باشند و این امر کارایی بسیار زیاد برای این محصولات را به دنبال داشته است.
این نوع عایق ها الان از جانب خیلی از صنایع مانند ساختمان و نفت مورد توجه و استقبال قرار گرفته و هم اکنون خیلی از صنایع بزرگ از آن در حجم انبوه استفاده می نمایند.
عایق ها به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند؛ عایق هایی که در ساختار آنها حباب های هوا وجود دارد و سبب کاهش ضریب انتقال حرارت می شوند و عایق هایی که حرارت را باز می تابند.
عامل مهم در انتخاب عایق ها، میزان مقاومت حرارتی آن هاست. هر قدر مقاومت (R) بالاتر باشد، عایق حرارت را کمتر از خود عبور می دهد. پس به جای ضخامت عایق ها، باید مقاومت حرارتی آنها با هم مقایسه شوند.
یکی از مهم ترین خواص آیروژل های سیلیکایی خاصیت عایق بودنشان در مقابل انتقال حرارت هدایتی است، در نتیجه پایین بودن ضریب هدایت حرارتی آنها بعنوان پارامتری مطلوب به حساب می آید.
بیشتر از ۵۰ درصد بازار آیروژل ها به عایق های حرارتی اختصاص داده شده است و پیشبینی می شود در آینده بزرگ ترین بازار مصرف آیروژل ها باشد.
بررسی ها نشان می دهند که آیروژل ها بر روی بسترهای خاصی که دارای مقاومت مکانیکی مناسبی هستند، نشانده شده و به صورت عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین بخش های کاربرد آیروژل ها بعنوان عایق حرارتی، داشتن بسترهای مناسب برای پوشش دادن است.
بر این اساس یکی از شرکتهای فناور پتوی عایق حرارت حاوی آیروژل سیلیکا را تولید و به بازار عرضه نموده است. این پتوی عایق حرارتی در صنایع مختلفی نظیر پالایشگاه ها و پتروشیمی ها درحال استفاده بوده و جایگزین عایق های واردتی در صنایع شده است.
این عایق با ضخامت ۶ تا ۱۰ میلی متر می تواند تا ۴۵ درصد مصرف انرژی را بکاهد. عایق های فعلی در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد، کمتر از نیم ساعت دوام دارند که این مورد در آتشسوزی ها فاجعه آفرین است. در حالیکه این عایق می تواند چندین ساعت دوام در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد داشته باشد.
از دیگر مزیت های این فناوری میتوان به کاهش آلودگی صوتی اشاره نمود، در واقع این عایق حرارتی، عملکرد عایق صوتی را هم دارا است. شرکت مذکور ۵۰ سال این عایق ها را تضمین می نماید و اگر در مقیاس زمانی طولانی مدت این عایق ها با عایق های معمولی مقایسه شوند، کاملاً مقرون به صرفه هستند.
به نقل از ستاد نانو، ممانعت از انتقال حرارت از راه تابش، عدم تولید دود یا آلاینده شیمیایی در اثر قرارگیری تحت شعله مستقیم، انعطاف پذیری، سهولت استفاده، آبگریز با قابلیت عبور بخار آب، هزینه تمام شده بسیار پایین تر نسبت به محصول خارجی و قابل استفاده در صنایع هوافضا، حمل و نقل، تجهیزات صنعتی، تولید نیرو و ساختمان همچون مزایای این محصول به حساب می آید.
منبع:

1400/05/17
16:04:01
5.0 / 5
1020
تگهای خبر: تولید , شركت , صنایع , فناوری
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴