همکاری پژوهشگران کشور در پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان

همکاری پژوهشگران کشور در پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان

لیمو بلاگ: دانشیار پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی از همکاری غیر رسمی پژوهشگران این پژوهشکده در پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا آگاهی داد.


فاطمه طباطبایی، دانشیار پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی و عضو جامعه ماکس پلانک آلمان در گفت و گو با ایسنا، اشاره کرد: ما اکنون در پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهانی به نام SKA مشارکت داریم و سرمایه گذاری و مشارکت در چنین طرح هایی می تواند به پیش بردن جایگاه نجومی در کشور کمک شایانی کند.
وی به جزییات این مشارکت اشاره نمود و توضیح داد: این پروژه یک پروژه بین المللی است که ۲۰ کشور در آن بطور رسمی همکاری دارند و هم اکنون ۲ پایگاه برای ساخت این تلسکوپ در نظر گرفته شده که یکی از آنها در افریقای جنوبی و دیگری در استرالیا است و در طول موج های مختلفی از امواج رادیویی، دیش ها و آنتن ها و آرایه های رادیویی در آنها نصب می شود.
طباطبایی افزود: دفتر مرکزی این تلسکوپ در انگلستان قرار دارد و حدود ۱۵ کشور صاحب این پروژه هستند.
بگفته وی ایران بطور رسمی وارد این پروژه نشده است، ولی بوسیله پژوهشکده نجوم و کارشناسی که این پژوهشکده به این پروژه معرفی کرده، در این طرح مشارکت داشته است.
دانشیار پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی تصریح کرد: دراین زمینه کارگروهی برای انجام مطالعه پیوستار رادیویی از کهکشان ها تشکیل شده است و این کارگروه دارای اعضای بین المللی است.
وی با اعلان اینکه ایران در این طرح بطور غیر رسمی مشارکت دارد، ابراز امیدواری کرد که ایران بطور رسمی نیز وارد این طرح بین المللی شود.
منبع:

1400/05/22
12:39:47
5.0 / 5
964
تگهای خبر: بین المللی , پژوهش
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱