تامین 20 درصدی برق بخش صنعتی با نصب پنل ‎های خورشیدی در سقف سوله ها

تامین 20 درصدی برق بخش صنعتی با نصب پنل ‎های خورشیدی در سقف سوله ها

لیمو بلاگ: در صورتیکه کشور آلمان بیش از 50 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی نصب کرده است، امکان نصب 2 هزار مگاوات برق خورشیدی در شهرک های صنعتی وجود دارد، ولی تا حالا از طرف مسئولان امر زمینه جهت استفاده از این پتانسیل مهیا نشده است و به اعتقاد پژوهشگران حوزه انرژی های تجدید پذیر با نصب پنل های خورشیدی در سقف سوله های صنعتی می توان خیلی از چالش های بخش صنعت در حوزه قطعی برق و تحمیل خسارت به آنها را مرتفع کرد.


حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه در سالهای اخیر خصوصاً امسال، شاهد قطعی برق واحدهای صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی هستیم، اظهار داشت: باتوجه به کمبود گاز در زمستان، احیانا در زمستان نیز شاهد قطعی برق صنایع خواهیم بود و این در حالیست که کشور ما از یک طرف از نعمت انرژی های تجدیدپذیر همچون تابش فراوان خورشید و وزش باد برخوردار است، و از جانب دیگر شرکت های گوناگون سازنده تجهیزات نیروگاه خورشیدی و بادی شامل پنل، اینورتر، سازه، سیم و کابل و ادوات برقی و توربین های بادی شامل پره، گیربکس، ژنراتور و... در کشور وجود دارند.
وی افزود: علاوه بر آن بیش از ۲۰۰ شرکت فنی و مهندسی و پیمانکاران بسیار گوناگون و قوی در سراسر کشور حضور دارند و نیروی انسانی زبده و فارغ التحصیلان مشتاق حوزه انرژی های تجدیدپذیر در این شرکتها فعالیت می نمایند بدین جهت با قاطعیت می توان اظهار داشت که ما می توانیم سالانه حدود ۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی بزرگ و کوچک روی زمین و روی سقف سوله های صنعتی راه اندازی نماییم، ولی موجب تاسف است که دولت نتوانسته این پتانسیل بالقوه را بالفعل و از این ظرفیت عظیم استفاده نماید.
صالحی، قسمتی از این غفلت را در کنار عملکرد وزارت نیرو، بر عهده خود وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست که تسهیلات مناسب را برای واحدهای صنعتی برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی مهیا نکرده است.
شرط نصب ماهانه ۵۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی روی سقف سوله ها
سید محمدجواد موسوی، عضو انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (ساتکا) نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: کشور آلمان بیش از ۵۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی نصب کرده است که دو سوم آن برابر ۳۷ هزار مگاوات مربوط به نیروگاه های خورشیدی پشت بامی زیر ۵۰۰ کیلووات است، علاوه بر آن تعداد بیش از ۲ میلیون نیروگاه خورشیدی که روی سقف خانه ها و روی سقف واحدهای صنعتی نصب شده اند و در کنار یکدیگر، بخش بزرگی از برق مورد نیاز خانگی و صنعتی را تامین می کنند.نیروگاه خورشیدی روی سقف یک کارخانه در خراسان (نیشابور)
وی اظهار نمود: طبق گفته معاون فنی سازمان صنایع کوچک، شهرک های صنعتی نیاز به ۱۸ هزار مگاوات برق دارند که ۱۰ هزار مگاوات کسری وجود دارد و اگر سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تسهیلات تبصره ۱۸ و طرح "تام" و سایر تسهیلات بتوانند شرایط مناسبی را تعریف کنند، فعالین صنعت انرژی خورشیدی کشور می توانند ماهانه ۵۰ مگاوات و ظرف چهار سال بیش از ۲ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی برابر ۲۰ درصد از این کسری را فقط با بهره گیری از سقف سوله های موجود تامین کنند.
موسوی اشاره کرد: بر این اساس نخستین و اولین درخواست ما از معاونت برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تخصیص حداقل سالانه هزار میلیارد تومان تسهیلات با بازپرداخت ۵ تا ۷ ساله به واحدهای صنعتی جهت راه اندازی مجموعا ۱۰۰ مگاوات نیروگاه های خورشیدی روی سقف صنایع است. البته اگر محدودیت تسهیلات وجود نداشته باشد، این ظرفیت تا ۵۰۰ مگا وات نیز قابل افزایش است.
تسهیلات، نخستین مشوق واحدهای صنعتی برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی
علیرضا داد، مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (ساتکا) در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه ما در کارگروه شهرک های صنعتی انجمن از سال قبل بیش از ۱۰ جلسه با حضور فعالین بخش خصوصی و متولیان دولتی برگزار و مسائل را شناسایی کردیم، اشاره کرد: بدون شک نخستین مشوق واحدهای صنعتی برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی، فراهم شدن تسهیلات است. سازمان صنایع کوچک و وزارت صمت اگر بتوانند یک مسیر برای تسهیلات به واحدهای صنعتی برای نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف صنایع ایجاد کنند، ۸۰ درصد مشکلات دراین زمینه حل خواهد شد.نیروگاه خورشیدی روی سقف یک کارخانه در یزد
وی با تاکید بر این که بقیه موارد مربوط به مجوزها و مشوق های زیست محیطی و... است که در درجه دوم اهمیت قرار دارند، افزود: تا حالا حدود ۴۶ هزار واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی راه اندازی شده است که سقف این واحدها با وجود این که بلا استفاده هستند، از استواری کافی برخوردار بوده و می توان به آسانی پنل های خورشیدی را روی آنها نصب کرد. نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف واحدهای صنعتی ارزان تر از راه اندازی نیروگاه روی زمین است. همین طور وجود زیرساخت های مورد نیاز شامل مالکیت محل و انشعاب برق صنعتی سبب می شود که زمان گرفتن مجوزها و راه اندازی نیروگاه بسیار کوتاه شود.
داد، افزود: موارد فوق نشان میدهد که مالک واحد صنعتی می تواند به موازات خط تولید اصلی خود، یک خط تولید برق پاک روی سقف سوله راه اندازی کند که این خط تولید برق پاک، بدون نیاز به مواد اولیه و با پایین ترین میزان تعمیر و نگهداری به مدت ۲۰ سال برق تولید خواهدنمود که بصورت تضمینی توسط دولت خریداری شده و همین طور درآمد دوم برای واحد صنعتی به وجود می آورد.
به گفته وی برق تولیدی نیروگاه های خورشیدی در همان شهرک صنعتی مصرف شده و در نتیجه کمترین تلفات ایجاد می شود. ضمن این که در صورت توسعه نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی شاهد رونق کسب وکار فعالین عرصه انرژی خورشیدی نیز خواهیم بود.
در هر شهرک صنعتی سه بیلبورد به انرژی خورشیدی اختصاص دهید
سعید شریعتی، مدیر کارگروه ترویج انجمن ساتکا نیز در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به این که واحدهای صنعتی از مزایای نصب نیروگاه های خورشیدی اطلاع ندارند، اضافه کرد: واحدهای صنعتی از سیستم خرید تضمینی برق و امکان فروش برق خورشیدی به مدت ۲۰ سال با قیمت ۱۲۷۴۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت که سالانه نیز افزایش می یابد، باخبر نیستند.
وی تصریح کرد: درخواست ما از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی این است که در هر شهرک صنعتی حداقل ۳ بیلبورد به انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دهند که ما بتوانیم برای ترویج و اطلاع رسانی مزایای نصب نیروگاه های خورشیدی در واحدهای شهرک های صنعتی استفاده نمائیم. همین طور ما درحال طراحی بروشورهایی هستیم که در همه شرکت های شهرک های صنعتی استانها قرار گیرد و مزایای نصب نیروگاه های تجدیدپذیر در واحدهای صنعتی تشریح شود.
شریعتی اشاره کرد: سازمان صنایع کوچک و همین طور مجموعه شرکت های شهرک های صنعتی سراسر کشور از ابزارهای اطلاع رسانی برخوردار می باشند که می توانند از این ابزارها برای اطلاع رسانی به واحدهای صنعتی درباره نیروگاه های خورشیدی استفاده کنند.
منبع:

1400/05/23
21:56:25
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: تولید , خدمات , سازمان , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲