رویکرد جدید برای حذف سلول های سرطانی از جانب محقق ایرانی دانشگاه تگزاس

رویکرد جدید برای حذف سلول های سرطانی از جانب محقق ایرانی دانشگاه تگزاس

به گزارش لیمو بلاگ محقق ایرانی دانشگاه تگزاس و تیم تحقیقاتی اش، با استفاده از نانو ذرات ساخته شده از پروتئین های پوشش ویروسی که با مولکول های رنگ تزئین شده اند، رویکرد جدیدی برای از بین بردن سلول های تومور عرضه کردند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از ستاد نانو، نانوذره ای ساخته شده از پروتئین های پوشش ویروسی که با مولکول های رنگ تزئین شده، به لیزرها اجازه می دهد تا سلول های تومور را منفجر کنند و سپس سیستم ایمنی بدن را به پاکسازی آنها دعوت می کند.
این رویکرد یک ابزار تازه و قدرتمند که به درمان فتوترمال اضافه می کند، یک روش درمان آزمایشی سرطان است که تلاش می کند سلول های تومور را با استفاده از گرمای ساخته شده از نور نابود کند.
به صورت کلی در درمان فتوترمال نانوذرات معدنی، مانند نانومیله های طلا به تومور تزریق می شود و سپس ذرات با لیزر گرم می شوند تا سلول های تومور را به صورت موضعی از بین ببرد. بقایای سلولی سپس سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و حمله به آنچه از تومور باقی مانده است را کلید می زند. اما در بیشتر مطالعات انجام شده تاکنون، این راهبرد به اندازه کافی قوی نیست و بیشتر سلول های سرطانی زنده مانده و می توانند متاستاز بدهند. علاوه بر این، طلا وقتی در بدن تجمع یابد می تواند سمی باشد.
آرزو شهریور کویشاهی محقق ایرانی و دانشجوی کارشناسی ارشد آزمایشگاه شیمی ارمیا گاسنسمیت در دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانش دست به ابتکاری زدند، آنها ذرات شبه ویروس (VLPs) ساخته شده از پروتئین های ویروس اما فاقد مواد ژنتیکی ویروسی را برای این کار مورد استفاده قرار دادند.
آنها با جایگزینی پروتئین های باکتریوفاژ Qβ که خودآرایی کرده و لایه ویروسی شکلی را می سازند، VLP تولید کردند. سپس، با تغییر گروههای عاملی روی پروتئین ها، سطح هر ذره را به صورت متوسط با ۲۱۲ مولکول رنگ کروکونیوم تزئین کردند که غیرسمی است و نور مادون قرمز نزدیک را جذب می کند.
شهریور کویشاهی با اشاره به اینکه این مقدار رنگ می تواند گرمای زیادی تولید نماید، اظهار داشت: ذرات حاصل نه تنها زیست سازگار هستند، بلکه چون از ویروس ها تقلید می کنند و به وسیله سیستم ایمنی شناخته می شوند، امکان دارد پاسخ ایمنی زایی قوی تری نسبت به درمان فتوترمال با استفاده از ذرات معدنی ایجاد نماید.
این محققان همینطور دریافتند که سلول های تومور، نانوذرات را دو برابر کارآمدتر از رنگ جذب می کنند.
این تیم، ذرات توسعه یافته یعنیVLP هایی که با رنگ تزئین شده بودند، را به سلول های تومور سینه که در غدد پستانی موش کاشته شده بود، تزریق کردند و سپس نور لیزر مادون قرمز نزدیک به پوست تابیده شد تا درمان فعال شود. موش هایی که این درمان ترکیبی را دریافت کرده بودند ۷۰ درصد کاهش ابعاد را تجربه کرده، ۸۵ درصد کاهش متاستازها و ۳۰ درصد افزایش بقا را در مقایسه با موش هایی که تزریق کنترل سالین دریافت کرده بودند، نشان دادند.
این ذرات همینطور در کاهش تومورها بهتر از VLP های برهنه یا رنگ به تنهایی عمل کردند. گرچه کار هنوز در مرحله مقدماتی است، اما ترکیب رنگ با VLP ایده خوبی است.
منبع:

1400/07/20
10:49:05
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴