با تدوین واژه نامه جامع فناوری نانو، از گردآورنده آن تقدیر گردید

با تدوین واژه نامه جامع فناوری نانو، از گردآورنده آن تقدیر گردید

لیمو بلاگ: واژه نامه جامع فناوری نانو بعد از سال ها فعالیت در حوزه استانداردسازی حوزه نانو تدوین شد و از گردآورنده این کتاب تقدیر به عمل آمد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مهندس مهوش سیفی از اعضای کمیسیون فنی تدوین استاندارد ستاد نانو است که در تدوین ده ها استاندارد در زمینه فناوری نانو نقش دارد و تدوین و گردآوری کتاب واژه نامه جامع نانو فناوری ماحصل قسمتی از کارهای وی در زمینه استاندارد بشمار می رود.
وی استفاده از این واژه نامه در تدوین استاندارد را دارای سه مزیت دانست و اظهار داشت: این کتاب سبب یکپارچه شدن ادبیات و متون استاندارد و مانع از ترجمه برحسب سلیقه می شود ضمن آنکه جلوگیری از تفسیرهای مختلف واژه ها را به دنبال دارد.
واژه نامه فناوری نانو مجموعه ای از واژگان به کار رفته در متون علمی، تخصصی و صنعتی حوزه فناوری نانو است و شامل اصطلاحات و تعاریف مطرح شده در مجموعه ۱۵ استاندارد ملی انتشار یافته در مورد واژگان است که ۱۳ استاندارد بر طبق استانداردهای ملی واژه نامه های فناوری نانو بوده که در قسمت های مختلف و بر طبق موضوعات مختلف انتشار یافته و دو استاندارد دیگر نیز که به آن اضافه شده است مربوط به اصطلاحات اندازه شناسی در فناوری نانو (نانومترولوژی) و دیگری در مورد تعاریف فاکتورهای فناوری نانو است.
فهرست الفبایی کل واژگان به فارسی و انگلیسی ار دیگر بخش های این واژه نامه است. علاوه برآن در یک پیوست جداگانه تمامی واژگانی که در ضمن جلسات کمیسیون های فنی تدوین یک صد استاندارد ملی فناوری نانو مورد بحث و بررسی قرار گرفته نیز ارائه شده است.
با توجه به این که اصطلاحات، تعاریف و مفاهیم ارائه شده در این واژه نامه بر طبق استانداردهای ملی و بین المللی و با نظر متخصصان، صاحب نظران و پژوهشگران حوزه فناوری نانو و هماهنگ با واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، این واژه نامه می تواند بعنوان یک مرجع رسمی برای به کارگیری زبانی یکسان و صحیح در متون تخصصی، علمی و صنعتی در کشور در زمینه نانو استفاده گردد.
منبع:

1400/07/22
12:49:11
5.0 / 5
596
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳