توسط محققان ایرانی ابداع شد

ارتباط بین کاربر و دستگاه های الکترونیکی بوسیله یک پارچه هوشمند

ارتباط بین کاربر و دستگاه های الکترونیکی بوسیله یک پارچه هوشمند

لیمو بلاگ: تصور کنید ماشین شما بمحض سوار شدن روشن شود برای اینکه ژاکتی که پوشیده اید را تشخیص می دهد. لباس بیمارستانی را تصور کنید که بطور مداوم علایم حیاتی بیماران را اندازه گیری و منتقل می کند. این ها تنها دو کاربرد پارچه هایی هستند که توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین ابداع شده اند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، در مقاله ای که بتازگی در مجله ی "Nature Electronics" انتشار یافته است، پژوهشگران دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا توضیح می دهند که چگونه با ادغام فراماده (متامتریال) پیشرفته با پارچه های انعطاف پذیر توانستند سیستمی بدون نیاز به باتری برای ایجاد ارتباط میان لباس و دستگاه های مجاور بسازند.
این پارچه "شبکه ناحیه بدن" (body area network) نام گرفته است.
"پیتر تسنگ"(Peter Tseng) از نویسندگان این مقاله می گوید: زمانی که تلفن همراه یا کارت بانکی خودرا نزدیک یک دستگاه نگه می دارید تا خرید کنید از فناوری "سیگنال دهی میدان نزدیک" بهره برده اید. پارچه های ما با همین فناوری کار می کنند با این تفاوت که دامنه گسترده تری برای ایجاد ارتباط دارند. این بدان معناست که شما می توانید بدون استفاده از تلفن همراه و تنها با کشیدن لباس روی سطوح اطالاعات را دریافت یا منتقل کنید.
امیرحسین حاجی اقاجانی دانشجوی دکترا در زمینه مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه کالیفرنیا می گوید که این اختراع به کاربران امکان برقراری ارتباط با دستگاه های الکترونیکی نزدیک و پرداخت امن را فراهم می آورد.
او اضافه کرد: با کمک پارچه ما، دستگاه های الکترونیکی بمحض قرار گرفتن در مجاورت لباس سیگنال هایی به وجود می آورد و شما می توانید با دست دادن ساده اطلاعات را منتقل کنید. دیگر نیازی به باز کردن قفل خودرو بصورت دستی نیست و بدن شما به کلیدی برای باز کردن درب ها تبدیل می شود.
دستورالعمل های ارتباطات میدان نزدیک، پیشرفت در حوزه های مختلف مثل شارژ بی سیم دستگاهها و سنسورهای بدون باتری را ممکن کرده است اما یکی از معایب این فناوری کم بودن گستردگی میدان آنست. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا این دامنه را با بهره گیری از فرامواد مغناطیسی غیرفعال تا بیش از چهار فوت (۱.۲ متر) گسترش دادند.
اختراع آنها به شکلی طراحی شده که بسیار انعطاف پذیر باشد و حرکات بدن را تحمل کند. از آنجائیکه سیگنال های این اختراع بوسیله القای مغناطیسی منتقل می شوند، امکان برقراری ارتباط میان بخش های مختلف لباس وجود دارد. برای مثال این اختراع در لباس های ورزشی می تواند حرکات پا را اندازه گیری نماید در صورتیکه بخش های دیگر آن ضربان قلب را اندازه می گیرند.
کاربردهای آن در علم پزشکی بی شمار است. حاجی آقاجانی می گوید: چنین فناوری به کادر درمان آزادی عمل می دهد و آنها را به انجام وظایفی مثل اندازه گیری علایم حیاتی بیمار به وسیله سنسورهای گوناگون بی نیاز می کند. برای اینکه تمامی این حسگرها را می توان در لباس بیمارستانی ادغام کرد.
او اشاره کرد موادی که در ساخت این سیستم به کار رفته است مقرون به صرفه و استفاده از آنها آسان است و می توان آنها را با حرارت به لباس های معمول متصل کرد و نیازی به خرید لباس جدید نیست.
وی ادامه داد: ساخت پارچه های ما آسان است. ما می خواهیم طراحی هایی انجام دهیم که نه فقط جالب و ارزان هستند بلکه باری که فناوری الکترونیک مدرن به زندگی ما وارد میکند را کم کند.
در این مطالعه امیرحسین افندی زاده نیز شرکت داشته است.
منبع:

1400/08/26
23:19:46
5.0 / 5
807
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳