با تولید فرومون های حشرات؛

حذف آفات باغات با یک محصول ایران ساخت میسر شد

حذف آفات باغات با یک محصول ایران ساخت میسر شد

لیمو بلاگ: یک شرکت دانش بنیان توانست با تولید فرومون های جنسی حشرات به مبارزه با آفات باغی بپردازد و کیفیت محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، اکبر دادرس مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه توانسته ایم به دانش تولید فرومون های جلب کننده آفات دست پیدا نماییم، اظهار داشت: این محصولات دانش بنیان نوعی مبارزه سبز با آفات باغی است و اکنون ۹ محصول تولید شده که به ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی کمک کرده است.
وی با اعلان اینکه فرومون ها موادی هستند که از حشره ماده ترشح می شوند و جنس نر را به سمت خود جذب می کنند، اظهار داشت: از این تکنیک برای پیش آگاهی زمان سم پاشی استفاده می شود.
به گفته مدیر شرکت، از فرومون هایی که در این شرکت تولید شده می توان به فرومون جلب کننده پروانه کرم سرشاخه خوار هلو، فرومون جلب کننده پروانه کرم خوشه خوار انگور و فرومون جلب کننده پروانه کرم سیب اشاره نمود.
دادرس افزود: همین طور فرومون جلب کننده پروانه کرم جوانه خوار بلوط، فرومون جلب کننده پروانه کرم آلو، فرومون کرم ساقه خوار برنج، فرومون جلب کننده آفت کرم خراط (پروانه فری)، فرومون جلب کننده پروانه کرم غوزه پنبه و فرومون جلب کننده پروانه مینوز گوجه فرنگی نیز از موارد دیگر هستند.
وی عنوان کرد: از این فرومون ها برای مبارزه مستقیم با آفات، تعیین زمان مبارزه شیمیایی با آفات بعد از به دست آوردن پیک جمعیت، تعیین قلمرو و پراکنش حشرات یک منطقه و مطالعات فونستیکی استفاده می شود.
مدیر شرکت افزود: از فرومون مینوز گوجه فرنگی مقابل آفت گوجه فرنگی یا توتا ابسلوتا که مهم ترین آفت گوجه فرنگی است، استفاده می شود. از فرومون مینوز گوجه فرنگی بطور معمول در گلخانه ها و همین طور در مزارع به میزان یک الی دو تله در هر هکتار استفاده می شود؛ داخل هر تله که به شکل دلتا است یک چسب و یک کپسول فرومونی قرار دارد.
وی اضافه کرد: مدت ۳۰ تا ۴۵ روز زمان نیاز است تا فرومون، حشره را به سمت خود جذب نماید. با آماربرداری از تعداد حشرات به دام افتاده می توان بهترین زمان سم پاشی را پیدا کرد، با این تکنیک می توان کمترین تعداد سم پاشی را داشته و همین طور با افزایش تله ها به شکل شکار انبوه عمل کرده و حتی از پاشیدن سم اجتناب کرد که در این صورت می توان محصولات سالم تری به دست آورد.
دادرس با اعلان اینکه یکی از جنبه های فناوری کشاورزی مدرن که توجه متخصصان و پژوهشگران محیط زیست را به خود جلب کرده است آفت کش ها هستند، اظهار داشت: سموم شیمیایی همچون آفت کش هایی است که در مزارع و باغات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از دلیلهای اصلی بروز برخی بیماریها در انسان به حساب می آیند.
وی اضافه کرد: نمونه های خارجی این محصول به خاطر این که زمان طولانی طی می شود تا محصول به دست مصرف کننده برسد بابت همین قابلیت جذبشان کاسته می شود، ضمن این که نمونه های خارجی قیمت بیشتری نیز دارند. این محصولات توانسته اند صرفه جویی ارزی خوبی به همراه داشته باشند همین طور به کشور افغانستان، قرقیزستان و ترکیه به میزان محدودی صادرات انجام شده است.


منبع:

1400/10/12
22:30:40
5.0 / 5
382
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵