امضای تفاهم نامه مشترک ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو

امضای تفاهم نامه مشترک ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو

لیمو بلاگ: همزمان با ایام الله دهه فجر؛ تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد فناوری های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت بهره برداری راه ‎آهن شهری تهران با هدف توسعه کسب وکارهای حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق به امضا رسید.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، تفاهم نامه ای که بمنظور دستیابی به اهداف مشترک در حوزه تقویت نظام نوآوری و توسعه و تجاری سازی کسب و کارهای خلاق و دانش بنیان، اتخاذ ساز و کارهای لازم برای مشارکت نخبگان شهر تهران و بهره مندی از قابلیت ها و توانمندی های آنان در جریان تصمیم سازی و اجرای تصمیمات در زمینه کارهای راه‎آهن شهری به امضای پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهدی شایسته اصل مدیر عامل شرکت بهره برداری راه‎آهن شهری تهران رسید.
کرمی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه با تشبیه متروی تهران به شهر زیرزمینی، اظهار داشت: این شهر ظرفیت و مزیت های بالایی برای بازار سازی در زمینه فناوری های نرم و و صنایع فرهنگی و خلاق دارد. با شکل گیری پلت فرم خانه خلاق و نوآوری مترو در کنار شکل دهی به شرکت های خلاق و فرهنگی تسهیلات مناسب به مردم و مسافران مترو ارائه می شود.
رییس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم همین طور بیان کرد: روزانه 3 میلیون مسافر در متروی تهران جا به جا می شوند این ظرفیت بالا می تواند فضایی برای تبلیغ کسب و کارهای خلاق و نرم باشد و شرکت های دانش بنیان و خلاق بتوانند از این فرصت به وجود آمده برای توسعه کسب وکار خود بهره بگیرند و بازار کار شرکت های فعال حوزه صنایع نرم و خلاق رونق گیرد.
وی ادامه داد: در شهر زیرزمینی متروی تهران می توان با استقرار شرکت های خلاق فضاهایی برای کسب وکار های دیجیتال و استارت آپی و نیز معرفی مجازی و فیزیکی محصولات و خدمات این شرکتها ایجاد کرد. برای این کار می توان از فناوری هایی چون هوش مصنوعی، AR، VR، اینترنت اشیا و موزه‌ جازی و گالری و فروشگاه مجازی غیره بهره برد. ما به دنبال این هستیم که متروی تهران را مانند خیلی از کشورها به گالری سیاری برای ارائه توانمندی های دانش بنیان ها و خلاق ها تبدیل نماییم. البته این کار به ظرافت های بصری و استفاده از خلاقیت ها و فناوری ها، نوآوری ها نیاز دارد تا مسافران را جذب نماید.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حوزه های فعالیت شرکت های خلاق در کشور، بیان کرد: هم اکنون این شرکتها در 20 حوزه مختلف مانند فیلم، انیمیشن، بازی، سرگرمی، ورزش و تندرستی، مد و لباس، گیاهان دارویی، نوآوری های اجتماعی و آموزشی و یادگیری هنرهای تجسمی و گردشگری و غیره ارائه خدمت می کنند. این شرکتها می توانند در زمینه کاری و جغرافیایی هم در ایستگاه و هم در واگن متروی تهران هم توانمندی های خودرا ارائه نمایند و در معرض دید قرار دهند.
کرمی اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق خود در حوزه های مختلفراهبردی چون ساخت مترو ایران ساخت تجهیزات و دستگاه های کاربردی در مترو، نیرومحرکه، ساخت واگن، کابین، نگهداری و تعمیر لوکوموتیوهای مترو با شرکت بهره¬برداری راه‎آهن شهری همکاری می کند. اما در زمینه صنایع نرم و خلاق تا حالا همکاری مشترکی نداشتند که امیدواریم در قالب این تفاهم نامه و ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو به این حوزه نیز ورود نماییم و شاهد اتفاقات خوب، نوآورانه و خلاقانه باشیم.
رییس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم افزود: امیدواریم شرکتها با برنامه ریزی به این حوزه ورود و از مزیت های این کار استفاده کنند. این خدمات از بازار یابی و فروش، تبلیغات و آگهی درآمدزایی آغاز می شود تا بهره گیری از امکانات فناورانه ای چون AR، VR، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی درون کابین های مترو به گونه ای شکیل و زیبا تا ایستگاه هایی که ازدحام کمتری دارند، ادامه دارد.
وی همین طور اظهار داشت: شرکت های خلاق و دانش بنیان می توانند در بازاری برای فعالیت خود ایجاد کنند که انتفاع آن هم برای شهروندان است و هم شرکت مترو و هم شرکت های خلاق و فناوری که ایده دارند و می توانند در این عرصه فعالیت کنند. معاونت علمی و فناوری در زمینه فناوری های پیشرفته در قالب طرح های کلان ملی با مترو همکاری داشته و یک رام قطار مترویی را 85 درصد در تمام تجهیزات، ایران ساخت کند. هم اکنون نیز قطار مترویی ایران ساخت درحال پاس کردن استاندارد ها و تست گرم خودرا در خطوط متروی تهران طی می کند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اضافه کرد: وقتی مسافری سوار قطار می شود ناخودآگاه به قسمتی از وقت خودرا در این مکان صرف می کنند شرکت های حوزه، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، کسب و کارهای دیجیتال و فناوری های نرم در زمینه AR، VR می توانند در ایستگاه ها و کابین مترو پذیرای ذهن، چشم و دل مسافران باشند. هم از جنبه اطلاع رسانی، هم تبلیغ و هم نوآوری های روز. در متروی خیلی از کشورها گالری های سیاری که ایجاد می شود در زمینه فیلم، انیمیشن، هنرهای تجسمی و غیره کارهای خودرا کمک همین فناوری ها عرضه می کنند و بازار کسب وکار ایجاد کنند.
وی ادامه داد: زمانی که شما در منزل هستید تلویزیون آگهی هایی پحش می کند که لحظه ای شما را به سمت کسب و کاری یا موضوعی جذب می کند، این به آسانی در ایستگاه ها و کابین قطار مترو و با بهره بردن از تکنولوژی روز نیز قابل اجرا می باشد. ما درحال آماده سازی پلت فرمی هستیم تحت "عنوان خانه خلاق و نوآوری مترو " که مقرر است نوآوری های روز را بشناسد و ایده های نو را جذب نماید و در قالب یک شرکت پرورش داده و به جامعه ارائه نماید. این مرکز محلی برای ورود ایده های جوانان مبتکر و خلاق در امتداد اهداف ستاد فناوری های نرم و صنایع خلاق و شرکت بهره برداری راه آهن شهری خواهد بود. ما کمک خواهیم کرد این ایده ها پرورش یابد و در قالب یک خدمات یا محصول به جامعه ارائه شود.
رییس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم همین طور بیان کرد: فناوری ها عمر دارند اما نوآوری ها عمر ندارند و ودیعه الهی برای بشر هستند اگر مکان و حمایت درستی باشد پرورش خواهد یافت و به شکل محصول یا خدمت شکل می گیرد تا مردم از آن بهره مند شوند.

عرضه محصولات خلاقانه و نوآورانه در متروی تهران
مهدی شایسته مدیر عامل شرکت بهره برداری راه‎آهن شهری نیز در این مراسم، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نزدیک به یک دهه است که خدمات ویژه ای برای توسعه خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق در نظر گرفته است. اما یک حوزه مغفول مانده دراین زمینه بود که به همت جناب آقای کرمی به این حوزه نیز ورود شده است آن هم فناوری های نرم و صنایع خلاقی است که منجر به ایجاد کسب وکار با ارزش افزوده بالایی برای کشور به همراه دارد و باید در اولویت قرار گیرد.
بگفته شایسته، استفاده از شرکت هایی که در زمینه فناوری های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا کسب و کارهای نو و استارت آپیو دیگر فناوری های کاربردی در مترو مورد تاکید شخص شهردار تهران است وما هم تلاش می نماییم با کمک این خانه خلاق و نوآوری فضایی مناسب برای توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان و خلاق ایجاد نماییم. متروی تهران بعنوان یک زیرساخت خوب برای رفت و آمد مردم، محیطی ایجاد خواهدنمود که در ضمن این ترددها؛ قسمتی از نیازهای دیگر شهروندان نیز تامین گردد و فضایی برای عرضه خدمات و ارائه محصولات شرکت های فعال حوزه صنایع نرم و خلاق برقرار شود. در حقیقت ما بستر عرضه این شرکتها هستیم.
وی ادامه داد: در ایام آینده نمایشگاهی برای عرضه این محصولات تعریف کرده ایم تا آنها بتوانند در ایستگاه های مختلف به شکل گردشی خدمات و توانمندی های خودرا عرضه کنند. این کار اساسا کیفیت ارائه خدمات مترو را هم ارتقا خواهد داد.
مدیر عامل شرکت بهره برداری راه‎آهن شهری همین طور اظهار داشت: بطور مثال صنایع اسباب بازی در دنیا فروش بالایی دارد. در ایران نیز چند سالی است که شرکت های خلاق و دانش بنیان ما به آنها ورود کرده اند. ما اگر فضایی برای عرضه آنها ایجاد نماییم اتفاق خوبی در معرفی صنعت کشورمان می افتد. هم اکنون 10 صنعت برای ما در اولویت است تا به مردم معرفی نماییم و این شرکتها بوسیله خانه خلاق و نوآوری مترو شناسائی می شوند.
شایسته، با اشاره به تولید قطار ملی ایران ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: ارتقای قطارهای دی سی به ای سی را نیز با همکاری معاونت آغاز نموده ایم. ماه گذشته تفاهم نامه ای 3 جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مترو و جهاد دانشگاهی منعقد شد تا اینکار صورت گیرد.

محورهای اصلی تفاهم نامه ایجاد خانه خلاق و نوآوری
کمک به توسعه زیست بوم صنایع فرهنگی، نرم وخلاق با بهره گیری از ظرفیت طرفین و نیز تقویت همکاری بمنظور توسعه اقتصاد دانش بنیان و صنایع فرهنگی، نرم و خلاق، کمک به حل مسائل شهری و شهروندی و راه آهن شهری با بهره گیری از توان شرکتهای خلاق ودانش بنیان، تقویت همکاری در بازارسازی و بازاریابی برای محصولات دانش بنیان وخلاق در زمینه مدیریت راه آهن شهری، زمینه سازی برای بهره گیری از استعدادهای درخشان و خلاق در زمینه های مختلف شهروندی و راه آهن شهری، ایجاد زمینه های مناسب برای شناسایی، پرورش و بهره گیری از استعداد و توانایی کارکنان و نخبگان شهر برای مسائل مدیریت راه آهن شهری و استفاده از ظرفیت های متقابل باهدف خدمت رسانی بهینه، کارآمد و به روز به شهروندان همچون محورهای اصلی این تفاهم نامه مشترک است.
منبع:

1400/11/21
23:06:02
5.0 / 5
527
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳