اولین واكسن دامپزشكی با فناوری نوتركیب ساخت ایران؛

واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نوا فلو پاد ۵۰۳ وارد بازار شد

واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نوا فلو پاد ۵۰۳ وارد بازار شد

به گزارش لیمو بلاگ با دستیابی به فناوری ژنتیک معکوس در ساخت بذر، نخستین واکسن نوترکیب دامپزشکی ساخت ایران جهت جلوگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی با نام نوا فلو پاد ۵۰۳ وارد بازار شد.دکتر عباس جمالی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان نوا واکسن راد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد واکسن نوترکیب نوا فلو پاد ۵۰۳ که با حضور دکتر ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و دکتر آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کل کشور در دهه مبارک فجر رونمایی شده، اظهار نمود: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و سوش های وحشی آن، امکان سرایت به انسان را دارند و علاوه بر آن با از بین بردن پرندگان صنعتی خسارات جبران ناپذیری به اقتصاد و صنعت مرغداری وارد می کنند.
وی تصریح کرد: ازاین رو لزوم دارد بر مبنای دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی دام و سازمان بهداشت جهانی واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با فناوری نوترکیب در ساخت بذر که به فناوری پیشرفته ژنتیک معکوس معروف است تولید شود تا از بروز ۳ خطر بزرگ برای پرندگان، انسان و محیط زیست جلوگیری شود.
جمالی با تکیه بر این که درصدد برآمدیم دانش فنی ساخت واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به دست آوریم، تصریح کرد: در ساخت این واکسن از تکنولوژی جدید در حوزه زیست فناوری به نام ژنتیک معکوس بهره بردیم که این واکسن علاوه بر بی خطری در تولید می تواند از انتقال آنفلوآنزای پرندگان متناسب با سویه های منطقه به طیور صنعتی جلوگیری نماید.
به گفته محقق انستیتوپاستور ایران، فناوری ساخت انواع واکسن های دام و طیور از دهه ۶۰ میلادی شکل گرفته و تابحال هم بر این اساس به تولید رسیده؛ اما فناوری نوترکیب و استفاده از زیست فناوری در ساخت واکسن از سال ۲۰۰۵ به بعد وارد واکسن سازی شده و از سال ۲۰۱۰ در حوزه دام و طیور پروتکل آن در سازمان بهداشت جهانی دام مدون شده است.
وی افزود: به شکلی میتوان گفت یک جهش ۵۰ ساله در صنعت واکسن سازی دام و طیور کشور اتفاق افتاده و نخستین واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با پلت فرم نوترکیب به تولید رسیده است.
جمالی اظهار داشت: بذر این واکسن به صورت نوترکیب توسط خودمان ساخته شده و برای جلوگیری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان که امکان سرایت به انسان هم دارد منطبق با ویروس در گردش ایران طراحی و به تولید رسیده است.
وی در مورد اخرین خسارت انفلوآنزای پرندگان به کشور اظهار داشت: اخرین موردی که در این خصوص اتفاق افتاده در سال ۹۶ - ۹۷ بود که ویروس آنفلوآنزا، ۷هزار میلیارد تومان به صنعت طیور خسارت زد و ۲۷ میلیون قطعه مرغ تخم گذار که حدودا نصف کل مرغ های تخم گذار کشور بود را از بین برد.

جمالی با اشاره به اینکه در همین راستا از سال ۹۷ کشور وارد سیاست واکسیناسیون و محافظت از مرغ های تخم گذار و مادر در ایران شد، اضافه کرد: کشور ما سالیانه نزدیک به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن انفلوآنزای پرندگان نیاز دارد که در این شرکت می توانیم این نیاز را برطرف نماییم و از واردات آن جلوگیری نماییم.
فناور این شرکت دانش بنیان با تکیه بر این که تا کنون این واکسن از امریکا، المان، فرانسه، روسیه و چین وارد کشور می شده، اظهار داشت: تأمین این واکسن میتوان به میزان ۱۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به ظرفیت تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: ظرفیت خط تولید این واکسن به صورت سالیانه برابر با ۲۰۰ میلیون دوز است که می توانیم کل نیاز کشور را پوشش بدهیم.
وی تصریح کرد: این واکسن برای مرغ های تخم گذار، مادر و بوقلمون ها استفاده می شود.
جمالی با اشاره به اینکه تمام مجوزها و پروانه های تولید این واکسن را دریافت کرده ایم، اظهار داشت: از پس از دریافت مجوز تاکنون، ۲۵ میلیون دوز واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ساخته شده و ۱۷ میلیون دوزواکسن برای استفاده در مرغداری های توزیع و مورد استفاده قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: این واکسن بر مبنای آخرین سویه های درگردش منطقه طراحی شده ازاین رو میتوانیم آن را به بازار منطقه وارد نماییم.
وی افزود: ارتباط دانشگاه و صنعت سبب تولید این محصول شد و طی قرارداد هایی که با معاونت پژوهشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منعقد کردیم مطالعات کاربردی گوناگونی برای این واکسن انجام رسید.

وی اضافه کرد: این واکسن در مرکز رشد زیست فناوری بهنود فارمد البرز به سرانجام رسیده و از جانب ستاد توسعه زیست فناوری و شتاب دهنده پرسیس ژن در ساخت بذر مورد حمایت قرار گرفته است و برای ورود به تولید صنعتی از جانب مرکز همکاری تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از راه صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت شدیم. همینطور کمیسیون کشاورزی مجلس بخصوص جناب آقای دکتر عسکری رئیس محترم کمیسیون در مراحل مختلف از طریق اندازی این خط تولید حمایت به عمل آوردند و بطور قطع ساخت این محصول راهگشای ورود تکنولوژی های جدید واکسن سازی به حوزه دامپزشکی می شود که با کاهش هزینه و افزایش کیفیت محصول نهایی فعالان این صنعت و مرغداران و دامداران از آن بهره مند خواهند گردید.

1400/11/24
20:32:48
5.0 / 5
435
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵