با حمایت ستاد زیست فناوری؛

تجهیزات استفاده از بقایای نیشکر برای خوراک دام بومی می شود

تجهیزات استفاده از بقایای نیشکر برای خوراک دام بومی می شود

یک مقام مسئول در ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: با پشتیبانی از فناوران تجهیزات مورد نیاز جهت استفاده از بقایای نیشکر بعنوان خوراک دام بومی سازی می شوند.



محمد جلیلی، مدیرعامل شرکت کارگزاری ارزیابی و نظارت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در مورد برنامه جامع جایگزین و اصلاح مصرف خوراک دام، طیور و آبزیان ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در تولید صنعت دامپروری طی سال های اخیر در کشور مطرح شده تأمین خوراک دام است.
وی با اشاره به اینکه تأمین خوراک دام متاثر از تحریم ها و خشکسالی بوده و این مورد امنیت غذایی را به خطر می اندازد، اظهار داشت: تأمین خوراک دام یکی از مهم ترین ارکان ذخیره ارزش کشاورزی به حساب می آید ازاین رو ستاد توسعه زیست فناوری با هدف ارتقا تاب آوری کشور در صدد استفاده از ظرفیت های داخلی است.
جلیلی افزود: بنا داریم تا به واسطه استفاده از تمامی ظرفیت های داخلی برنامه جامع جایگزین و اصلاح مصرف خوراک دام، طیور و آبزیان را از راه بقایای کشاورزی بکار بگیریم.
وی افزود: یکی از بقایای کشاورزی که می تواند بعنوان جایگزین نهاده دامی مورد استفاده قرار بگیرد «بقایای برداشت نیشکر» است؛ هم اکنون نزدیک به هشتاد هزار هکتار مزرعه نیشکر وجود دارد که به صورت میانگین در هر هکتار نزدیک به ده تن برداشت سرنی نیشکر داریم.
به گفته جلیلی، از این میزان برداشت نیشکر نزدیک به هشتصد میلیون تن سرنی نیشکر داریم که امکان جایگزینی برای نهاده های دامی را دارد بر همین مبنا استفاده از بقایای نیشکر از دیدگاه اقتصادی هم گردش مالی بالایی دارد.
وی با تکیه بر این که به تازگی تفاهمنامه ای منعقد شده که نتیجه آن، رفع نیازهای فناورانه جهت استفاده از بقایای نیشکر است، اظهار داشت: بر همین منوال، ۳ فراخوان تهیه و نیازهای فناورانه این حوزه را مشخص کردیم.
وی ضمن اشاره به این ۳ فراخوان که شرکتهای تولیدی، دانش بنیان و فناوران کشور می توانند ایده های خویش را در این حوزه عرضه کنند، اظهار داشت: «طراحی و تولید دستگاه سرنی نیشکر»، «برداشت پیوسته نیشکر (ارتقا و بهینه سازی دستگاه هاروستر)»، «طراحی و تولید دستگاه جمع آوری پوشال نیشکر» که عموما وارداتی هستند از مواردی هستند که دانش بنیانها می توانند در این حوزه ورود کنند.
جلیلی با اشاره به اینکه ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری تا ۱۵اسفندماه به دانش بنیانها و فناوران مهلت داده که ایده های خویش را به صورت مکتوب به ستاد ارسال کنند، اظهار داشت: کارگزار بیرونی ستاد توسعه زیست فناوری با بررسی و ارزیابی طرح ها و ایده های فناوران، پروژه های منتخب را معرفی می کند.
وی افزود: طرح های منتخب با حمایت نامحدود ستاد توسعه زیست فناوری در زمینه تولید محصولات در ۳ محور تعیین شده فعالیت خویش را آغاز می کنند؛ حمایت ستاد یا به صورت سرمایه گذاری است یا در چارچوب تسهیلات.
جلیلی در مورد لیزینگ این محصولات اظهار داشت: در صورت دریافت مجوز دانش بنیانی ۳ دستگاه موجود در فراخوان توسط شرکت ها امکان بهره مندی از لیزینگ محصولات دانش بنیان برای خریداران این دستگاه ها وجود دارد.
وی تصریح کرد: ستاد توسعه زیست فناوری محدودیتی برای سرمایه گذاری ندارد چونکه به شدت استفاده از این بقایا مورد نیاز کشور است و معاون علمی و فناوری هم به شدت به این مورد تاکید دارند.

1400/12/05
12:44:54
5.0 / 5
229
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳