نانوخوشه مس دوبعدی ساخته شد

نانوخوشه مس دوبعدی ساخته شد

به گزارش لیمو بلاگ، مواد دوبعدی در مقایسه با مواد توده ای، به علت خصوصیت های خاصی که دارند، در جوامع تحقیقاتی شهرت زیادی یافته اند. مواد دو بعدی دارای وزن کم، مدول یانگ و استقامت بالا و ناهمسانگردی قوی بین خصوصیات مکانیکی درون صفحه و خارج از صفحه هستند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، توسعه مواد دو بعدی با خصوصیت شبه تناوبی به علت کاربردهای صنعتی مختلف آنها کنجکاوی خیلی از محققان را در سالهای اخیر برانگیخته است؛ چون که تولید چنین ساختارهایی با استفاده از مفاهیم پذیرفته شده شیمی مصنوعی هنوز دشوار است. با این وجود، یافته های اخیر نشان داده است که لایه بندی زاویه ای/پیچ خورده مواد دوبعدی با ساختارهای شش ضلعی امکان دارد فرصت های جدیدی را برای چیدمان کریستالوگرافی شبه تناوبی باز کند.
برای مثال، نشان داده شده است که گرافن چند لایه پیچ خورده، زمانی که در زاویه ۳۰ درجه لایه ای قرار می گیرد، نظم شبه بلوری بوجود می آورد. علاوه بر این، شناسایی رسانایی فوق العاده در گرافن دو لایه و چند لایه پیچ خورده با زاویه جادویی، احتمال کشف خصوصیت های غیرمنتظره در سایر ترکیبات دو بعدی را زیاد می کند.
وجود خصوصیت های فیزیکی منحصربه فرد در مواد دو بعدی پیچ خورده توسط طیف رامان در گرافن چند لایه پیچ خورده و چرخش های فوتونیک در فسفر سیاه دوبعدی پیچ خورده تایید شده است. خودآرایی موادی مانند کلوئیدها، مونومرها، میکروامولسیون ها و نانومواد منجر به تقارن شبه دوره ای می شود که به طور عمده توسط آنتروپی کنترل می شود. از طرفی، نقاط کوانتومی چهارضلعی کوتاه شده هم نشان داده شده است که ساختار شبه بلوری متقارن ۱۰ برابری ایجاد می کنند.
ترکیبات غیر تناوبی که منجر به الگوهای ابرشبکه می شوند، نتیجه کج شدن تصادفی دو ماده مجزا یا یک جزء واحد با قابلیت پذیرش اشکال مختلف است. در نتیجه، ایجاد یک ساختار شبه بلوری از یک جزء واحد، مانند نانو مواد دو بعدی با اندازه یکنواخت، حیاتی می باشد. نانوخوشه های مولکولی، بخصوص آنهایی که از فلز ساخته شده اند، نمونه ای جالب از انباشته شدن نانومواد هستند. این به این علت است که نانوخوشه های فلزی تثبیت شده با لیگاند می توانند بر مبنای برهمکنش های سطحی خود به ذرات بزرگتر تبدیل شوند.
در این مطالعه، محققان گزارش می دهند که با تنظیم مکانیسم واکنش، میتوان نانوخوشه های مولکولی تثبیت شده با لیگاند را به صورت ساختاری دوبعدی با تقارن شبه دوره ای مرتب کرد.
محققان یون های فلزی و خوشه های مولکولی مس را ترکیب کردند و در نتیجه نانوساختارهای دو بعدی پیچ خورده با تقارن شبه دوره ای ایجاد کردند.
برای ایجاد نانوخوشه های مس (CuNCs) تقویت شده توسط مرکاپتوبنزوئیک اسید (MBA) و مرکاپتوپروپانوئیک اسید (MPA) یک فرایند سنتز ساده مورد استفاده قرار گرفت. نانوخوشه های مس آماده شده متعاقباً با یون های فلز روی کمپلکس شدند و به نانوساختارهای شش ضلعی دو بعدی تبدیل شدند.
به نقل از ستاد نانو، استقامت لومینسانس نانوخوشه های مس اصلاح شده با روی (CuNCs) به صورت قابل توجهی افزوده شد که نشان دهنده ایجاد ساختار کریستالی است. نانوخوشه های مس دو بعدی هم الگوهای پراش شش ضلعی را در مطالعه الگوی پراش الکترون ناحیه انتخاب شده (SAED) نشان دادند.
منبع:

1401/07/05
14:26:28
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تولید , سفر , مكانیك
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵