در نشست علمی نظام علم، فناوری و نوآوری كشور مطرح شد

دلیلهای همراهی چند ماهه ستاری با دولت سیزدهم

دلیلهای همراهی چند ماهه ستاری با دولت سیزدهم

به گزارش لیمو بلاگ، دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی، اظهار داشت: یکی از دلایلی که سبب شد در دولت سیزدهم بمانم، نهایی کردن قانون جهش تولید دانش بنیان است و زمانی که این قانون به تصویب مجلس رسید، استعفای خودرا مطرح کردم؛ چونکه تصورم بر این بود که نهایی سازی این قانون از رسالت های من است، ضمن آنکه یکی از بزرگترین افتخارات مجلس شورای اسلامی، تصویب این قانون خواهد بود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری امروز در نشست علمی «نظام علم، فناوری و نوآوری کشور؛ فرصت ها، چالش ها و راهکارها» که بصورت آنلاین در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، ضمن یادی از پدر شهیدش با اشاره به اینکه من نسبت به سایر فرزندان شهید این شانس را داشتم که در زمان شهادت پدرم ۲۲ ساله بوده ام، اضافه کرد: یکی از خصوصیات بارز پدرم این بود که هر چه در ذهن داشت، اجرائی می کرد، آن هم در صحنه ای مانند صحنه عملیات جنگی.
وی با اشاره به اینکه شهید ستاری در زمان جنگ عراق مقابل ایران، در سرنگونی ۷۰ فروند هواپیمای نظامی مشارکت مستقیم داشته است، افزود: در آن زمان عراق با خرید تجهیزات جنگی از شوروی سابق به حدی تقویت شده بود که بمحض آنکه رادارهای ما روشن می شد، می زد؛ ولی مرحوم پدرم با نوآوری که ارائه کرد و در آن زمان نیز مخالفت های زیادی با ایده وی ارائه شد، توانست کشور را در مقابل ارتش عراق تقویت کند.
ستاری، با تکیه بر این که یکی از مواردی که در کشور به آن توجه نشده است، مساله "نوآوری" است، افزود: یکی از نمونه های زیبای این حوزه، طراحی و ساخت نخستین هواپیما در دنیا است. در آن زمان امریکا با انعقاد قراردادی با یکی از اساتید دانشگاه، مبادرت به ساخت هواپیما کرد، ولی در نهایت دو برادر دوچرخه ساز موفق به طراحی و ساخت هواپیما با اعتبارات هزار دلاری از پول شخصی خودشان شدند.
دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی، خلق نوآوری و تجاری سازی را زاییده بخش خصوصی دانست و با اشاره به اینکه در بخش دولتی، نوآوری زاییده نمی گردد، تصریح کرد: این که تصور شود پژوهش و صنعت در بخش دولتی خروجی خاصی داشته باشد، تصور اشتباهی است. در بخش پژوهشی کشور بودجه کمی اختصاص داده نمی شود؛ ولی پژوهش بخش دولتی، شکست خورده است.
وی، نمونه آنرا اختصاص بودجه به تحقیقات کشاورزی، وجود ۲۵۰۰ هیات علمی در مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی و اشتغال ۱۷ هزار نفر در این مراکز دانست و افزود: نمونه دیگر آن پژوهش صنعت نفت می باشد که پس از پاستور دومین مرکز تحقیقاتی کشور با ۷۰ سال سابقه فعالیت است که در آن ۲۵۰۰ پرسنل و ۲۵۰ نفر هیات علمی مشغول به کار هستند و دارای پیشرفته ترین لابراتوار ها است، ولی همیشه از من سوال می شد که از این پژوهشگاه چه تعداد محصولات با رویکرد رفع نیازهای کشور دریافت شده است.
توسعه واکسن در بخش خصوصی
ستاری، نمونه دیگر را در زمینه واکسن سازی نام برد و خاطرنشان کرد: نمونه دیگر این مورد در زمینه واکسن سازی است. در زمان دکتر هاشمی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۰۰ میلیون یورو به انستیتوپاستور برای تولید دو نوع واکسن اختصاص داده شد و این انستیتو ضمن دریافت این ۱۰۰ میلیون یورو، همکاری با کوبا را نیز شروع کرد، ولی در نهایت یکی از شرکت های دانش بنیان علاوه بر تولید این دو نوع واکسن، موفق به عرضه واکسن آنفلوآنزا شد که هم اکنون در داروخانه ها در اختیار مردم قرار داده شده است.
به نقل از ایشان، این شرکت دانش بنیان برای تولید این واکسن ها در سال ۹۴ وام قرض الحسنه ۲.۵ میلیاردی دریافت کرد و پژوهشگران آن نیز از فارغ التحصیلان حوزه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران هستند.
ستاری افزود: واکسن آنفلوآنزا ساخته شده در بخش خصوصی بدون استفاده از تخم مرغ است. در دنیا ۳ شرکت، واکسن آنفلوآنزا با استفاده از SPF تخم مرغ تولید می کنند و آمریکا تنها تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای بدون SPF تخم مرغ است و الان پژوهشگران ایرانی به دانش فنی آن دست پیدا کرده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، نمونه دیگر موفقیت پژوهشگران بخش خصوصی را در زمان همه گیری کرونا دانست که موفق به تولید ونتیلاتور و ماسک شدند و اضافه کرد: نوآوری نیازمند ایجاد یک اکوسیستم است که برخی ها تصور می کنند با اختصاص بودجه می توان این اکوسیستم را ایجاد کرد، در حالیکه کشور امارات سال ها است که تلاش دارد به توسعه اینترنت برسد، ولی چه کسی این باور را دارد که در این کشور نوآوری خلق شود.
ستاری، با طرح این سوال که چرا توسعه نوآوری در امریکا بیش از کشورهای اروپایی و حتی امارات است، اظهار داشت: پاسخ این سوال در یک کلمه خلاصه می شود و آن "اکوسیستم" است. با فعالیت این اکوسیستم است که نوآوری و خلق ایده جدید رخ می دهد.
وی حمایت های دولت از نوآوری را به آکواریم تشبیه کرد و اظهار داشت: در اقیانوس بدون آنکه کسی به آن اکسیژن برساند و یا به آبزیان غذایی بدهد، حیات در آن جریان دارد. در محیط آکواریومی، اکوسیستم ایجاد نمی شود و ما برای توسعه نوآوری در کشور نیازمند اکوسیستمی هستیم که دانشگاه ها جزئی از اقتصاد باشند.
اکوسیستم نوآوری بوجود آمده در اطراف دانشگاه ها
دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی ضمن اشاره به ایجاد اکوسیستم نوآوری در اطراف دانشگاه هایی همچون امیرکبیر و شریف، اظهار نمود: در حالی حاضر شرکت هایی بوجود آمده اند که روزانه ۱۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان گردش مالی دارند و این نشان داده است که دانشجویان ما بزرگ شده اند و اکوسیستم و زیست بوم جدیدی را در اقتصاد کشور رقم زده اند.
وی با انتقاد نسبت به فعالیتهای بوجود آمده در کشور در حوزه راه اندازی خط تولید، اظهار داشت: تعدادی از کارآفرینان بدون آنکه ارتباطی با دانشگاه ها داشته باشند، با خرید ماشین آلات از خارج مبادرت به راه اندازی خط تولید کردند که هیچ سنخیتی با بوم ایران ندارد و انتظار داریم که این کارخانه ها با دانشگاه ها تعامل داشته باشند. این اقدامات به مفهوم راه اندازی کارخانه است نه صنعت؛ چونکه صنعت جایی است که در آن بهینه سازی روش ها و طراحی ماشین آلات صورت می گیرد.
معاون سابق علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که برای ایجاد کارخانه نیاز به دانشگاه نیست، خاطرنشان کرد: بر این اساس تاکید دارم که به ایجاد اکوسیستم نیاز داریم تا علم و فناوری جزئی از اقتصاد قرار گیرد، در غیر این صورت شاهد می باشیم که معاونان پژوهشی دستگاه ها هیچ کاره هستند.
مانعی به نام دفاتر ارتباط با صنعت
دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی به راه اندازی دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: این دفاتر قرار بود ارتباط دانشگاه با صنعت را تسهیل کنند، ولی در بعضی از موارد مانعی برای ایجاد این ارتباط شدند.
وی با تکیه بر اینکه خیلی از مراکز پژوهشی سرکوب کننده نوآوری و پژوهش هستند، تصریح کرد: در صورتیکه یکی از شرکت های دانش بنیان بخواهد واکسنی را به تولید برساند، مؤسسه رازی مخالفت هایی با آنها خواهد کرد، ضمن آنکه ما پرونده های بسیاری داریم که در صف دریافت مجوز از وزارت بهداشت معطل مانده است و یا در بخش کشاورزی مخالفت هایی برای تولید بذر و نهال می شود.
ستاری اظهار نمود: هیچ گاه بر این باور نیستم که مجوزها صادر نشود، ولی وقتی اکوسیستم نوآوری کشور به این اندازه قوی شده است، قوانین متناقض تدوین می شود که این امر ناشی از نفتی بودن اقتصاد کشور است؛ ازاین رو است که مدیران دارای دو کشو هستند که یک کشو حاوی مقررات و در کشوی دیگر آئین نامه هایی برای پیشگیری از روند اجرا است و بطور معمول مدیران از کشوی دوم استفاده می نمایند.
این عضو دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه در کنار مراکز دولتی، بخش های سنتی هستند که سرکوبگر نوآوری در کشور می باشند، خاطرنشان کرد: بانکها در زمانی مانعی برای توسعه فین تک ها بودند، ولی حالا خود آنها جزئی از این سیستم شده اند. همین طور بیمه های سنتی نیز جلوی نوآوری های این حوزه را می گیرند، ولی در نهایت این نوآوران هستند که پیروز این میدان می شوند.
وی نمونه دیگر این سنگ اندازی ها را در توسعه تاکسی های اینترنتی عنوان نمود و اضافه کرد: این شرکتها مناظره ای در صدا و سیما برگزار کردند و انواع اتهامات امنیتی و اطلاعاتی و اقتصادی به آنها وارد شد، ولی کار من در آن زمان این بود که برای چنین ایده هایی محیطی را فراهم کنم که همه در آن رشد کنند، ولی در کار آنها دخالت نکنم.
دلایل اصلی ماندن ستاری در دولت سیزدهم
دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی، افزود: یکی از دلایلی که سبب شد در دولت سیزدهم بمانم، نهایی کردن قانون جهش تولید دانش بنیان است و زمانی که این قانون به تصویب مجلس رسید، استعفای خودرا مطرح کردم؛ چونکه تصورم بر این بود که نهایی سازی این قانون از رسالت های من است.
وی، قانون جهش تولید دانش بنیان را آینده ۲۰ ساله کشور دانست و خاطرنشان کرد: سفارش می کنم که همه مسؤولان یک دفعه این قانون را بخوانند؛ چونکه یکی از کارکردهای اصلی این قانون پیوند شرکت های دانش بنیان به اقتصاد سنتی بزرگ است.
ستاری، یکی از بزرگترین افتخارات مجلس شورای اسلامی را تصویب این قانون دانست و آرزو کرد که در آینده قانونی به تصویب این مجلس برسد که امتیازاتی که به دولتی ها داده می شود، به بخش خصوصی نیز اعطا شود.
دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی ضمن اشاره به اتفاقات اخیر کشور، با اشاره به اینکه این رخدادها، حس ناامیدی را در جوانان ایجاد می کنند، اظهار نمود: ایران کشوری است که همیشه با این پدیده ها مقابله کرده، ولی همیشه در راه پیشرفت قرار دارد و لازم است از اشتباهات درس بگیریم و با تجهیز نیروها، باردیگر کار نماییم.
وی ضمن اشاره به روند مهاجرت نیروی انسانی، اظهار داشت: هر چه قیمت دلار افزایش یابد، واردات کاهش می یابد؛ ولی صادرات انسان بیشتر خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شریف ضمن اشاره به آمارهای مهاجرت، اظهار داشت: در این حوزه آمارهای دقیقی وجود نداشت و ما با راه اندازی رصدخانه مهاجرت این آمارها را جمع آوری کردیم.
ستاری با اشاره به اینکه بچه پولدارها و بچه هایی که بنز سوار می شوند، قادر به خلق ایده نیستند، اظهار داشت: نوآوری ها همیشه از طرف افراد محروم ارائه می شود و به خاطر همین بود که وقتی من در معاونت علمی ریاست جمهوری بودم، اگر شرکتی تقاضای دیدار داشت، من ابتدا سابقه آن شرکت را دریافت می کردم اگر ایده ای خلق الساعه بود، بر آنها متمرکز نشدیم.
منبع:

1401/12/23
08:35:34
5.0 / 5
287
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳