وزیر بهداشت عنوان كرد:

ایجاد بانک ایده پردازی حوزه تحقیقات و فناوری در وزارت بهداشت

ایجاد بانک ایده پردازی حوزه تحقیقات و فناوری در وزارت بهداشت

به گزارش لیمو بلاگ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد بانک ایده پردازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: ما برای هر ایده تحقیقاتی متناسب با اهداف کشور و نیاز جامعه، اهمیت قائلیم.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از وزارت بهداشت، دکتر بهرام عین اللهی در نشست هم اندیشی با دانشمندان یک درصد پراستناد جهان در حوزه علوم پزشکی، ضمن تاکید بر استمرار جلسات هم اندیشی با نخبگان حوزه سلامت، بر عملیاتی شدن نظرات و پیشنهادهای دانشمندان تاکید نمود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فرمایش های رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال ۱۴۰۱ در مشهد مقدس و تجلیل ایشان از دانشمندان کشور اشاره و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همواره عنایتی ویژه به تولید علم بخصوص در عرصه سلامت دارند که این حمایت ایشان، مایه دلگرمی و پشتوانه ای معنوی برای نخبگان علمی و محققان در نظام سلامت است.
عین اللهی با ذکر حدیثی از امیرالمومنین (ع) اظهار داشت: علم اندوزی از اصول بنیادین فرهنگ ماست و باید از دانشمندانی که در تولید علم نافع، سهم و نقش دارند، تقدیر نماییم و ایشان را گرامی داریم.
وی به دستاوردها و پیشرفت های حاصل شده در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف بخصوص در عرصه سلامت اشاره و اشاره کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای کشور پس از انقلاب اسلامی به حوزه سلامت مربوط می شود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: چون که بدون شک، وابستگی ما در این عرصه پیش از انقلاب به غربی ها صددرصد و بگونه ای بود که در کوچک ترین مسائل بهداشت و درمان ناگزیر از کمک آنها بودیم؛ اما امروز در خیلی از شاخص ها، با فاصله و ارتفاعی چشم گیر نسبت به خیلی از کشورها سرآمدیم.
وی ادغام آموزش پزشکی در درمان را از بزرگترین دستاوردهای نظام سلامت جمهوری اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: با این ابتکار توانستیم دانشگاه را به خدمت جامعه در آوریم و از این روست که امروز جامعه می تواند برای ارتقا سلامت از دانشمندان خود استفاده نماید و زمینه ساز رشد و پیشرفت سلامت شود.
عین اللهی با اعلان اینکه امروزه از نظر نیروی انسانی کارآمد از وضعیت مناسبی برخورداریم، عنوان کرد: ما نه تنها انواع خدمات درمان را در داخل کشور باکیفیت مطلوب عرضه می نماییم، بلکه شاهد حضور بیماران دیگر کشورها در ایران برای درمان هستیم.
وی تناسب دو مقوله ظرفیت و اثربخشی را در نظام سلامت حائز اهمیت خواند و تصریح کرد: عملکرد وزارت بهداشت در انجام تحقیقات اثربخش افتخار آمیز است است؛ بگونه ای که از ۷۸ هزار مقاله ساخته شده در کشور ۳۱ هزار مقاله به دانشمندان حوزه سلامت متعلق می باشد و این در حالیست که تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی، تنها ۲۱ هزار نفر و معادل یک پنجم کل تعداد اعضای هیأت علمی کشور است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سرعت رشد تولید علم در وزارت بهداشت از میانگین سرعت رشد علم در کل کشور که ۷.۴۴ بوده، بالاتر و حدود ۸.۳۳ است که نشان از همت بالای دانشمندان ما دارد و باید کوشید تا از این عدد هم فراتر رویم.
وی اضافه کرد: پیشرفتی که امروز به آن دست یافته ایم، آرمان مطلوب ما نیست و میتوان رشد بهتری را هم رقم زد؛ برای این منظور باید ساختارهای تولید علم چابک تر شده و اثربخشی ۸۴۰ مرکز تحقیقاتی کنونی ما افزایش یابد.
به گفته وزیر بهداشت حوزه سلامت کشور برای رشد تولید علم نیازمند یک سیستم مجهز و فناوری پایه است که دسترسی دانشمندان به اطلاعات را سریع و آسان کند.
وی بر لزوم وضع قوانین و مقررات متناسب با سیستم جدید تاکید و ضمن اشاره به اقداماتی که سال قبل در این عرصه صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: سال قبل که مقام معظم رهبری آنرا با عنوان «سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» مزین فرمودند؛ در حوزه سلامت دانش بنیان ۴۳ درصد رشد رقم خورد؛ به صورتی که الان ۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی پیشرفته با کمک شرکتهای دانش بنیان در داخل کشور تولید می شوند.
عین اللهی با اعلان اینکه امروز علوم پزشکی ما نیازمند علوم پایه اند، اظهار داشت: متاسفانه علوم پزشکی در دنیا متکی به داروست؛ چون که دارو دومین عامل تجارت در دنیاست و مافیای دارو در جهان نمی گذارد علم پزشکی از محدوده درمان های دارویی خارج شود؛ در حالیکه امروزه خیلی از بیماری ها بدون احتیاج به دارو درمان می شوند و ازاین رو ما باید علوم پایه را ارتقا و گسترش دهیم.
وی با تکیه بر این که حوزه سلامت نباید به ترجمه یافته های دانشگاه های غربی اتکای صرف داشته باشد، بلکه باید در تولید علم و فناوری مبتکر باشیم، اظهار داشت: افزایش بهره وری مراکز پژوهشی در کشور می تواند ما را در نیل به این هدف یاری دهد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همینطور ضمن اشاره به ضرورت همتا پروری و جوان پروری در حوزه تولید علم اضافه کرد: هم اکنون دانشگاه ها مأموریت گرا شده اند و به هر دانشگاه مأموریت ویژه ای داده شده تا با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های خود به تولید علم بپردازد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همینطور از ایجاد بانک ایده پردازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: ما برای هر ایده تحقیقاتی متناسب با اهداف کشور و نیاز جامعه، اهمیت قائلیم و از ایده هایی که پاسخگوی اهداف و نیازهای کشور باشند، حمایت می نماییم.


منبع:

1402/01/18
22:19:55
5.0 / 5
378
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳