در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد

ثبت ۳ زلزله در شرق تهران، آگهی نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال

ثبت ۳ زلزله در شرق تهران، آگهی نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال

لیمو بلاگ: بگفته مدیر بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی امتداد 5 گسل و وجود دو سد همچون مواردی است كه ضرورت توجه جدی به گسل های شرق تهران را بیشتر می كند و یادآور می شود كه سیلاب ناشی از تخریب احتمالی سد لار می تواند در حركت به سمت شرق در راه دره های ˮلارˮ و ˮهرازˮ، مراكز جمعیتی واقع در امتداد این دره ها را گرفتار لطمه دیدگی جدی كند.


دكتر علی بیت اللهی، عضو هیات علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در روز پنج شنبه ۱۱ مهر ماه دو زمین لرزه پی در پی در ۲۲ كیلومتری شمال شرقی فیروزكوه با بزرگی ۲.۸ و ۳.۸ رخ داد و در ادامه در ساعت ۱۶ و ۴۱ دقیقه همان روز زلزله كوچك دیگری با بزرگی ۲.۹ در حوالی همان منطقه به ثبت رسید.
وی با اشاره به اینكه خرد لرزه های كوچكتر دیگری نیز در شرق استان تهران از "رودهن" تا "فیروزكوه" امكان رخداد دارند، اظهار نمود: این زمین لرزه های هرچند كوچك بهانه ای بر تاكید بیشتر به اهمیت شرق و اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه با هدف كاهش ریسك لرزه ای شرق تهران است.
بیت اللهی با اشاره به اهمیت زون شرقی تهران، اشاره كرد: دو ساختار تكتونیكی شناخته شده "شمال تهران" و "مشاء" در شرق تهران به یكدیگر می رسند و تشكیل یك گره فعال تكتونیكی را می دهند كه سبب لرزه خیزی بالای گستره شرقی تهران شده است. نود یا گره تكتونیكی در كل دنیا، نقاط بسیار مستعد رخداد زمین لرزه های بزرگ تلقی می شوند و گره تكتونیكی شرق تهران نیز مستثنی از این قاعده نمی تواند باشد.
مدیر بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با اشاره به اینكه اهمیت این عارضه تكتونیكی به سبب نزدیكی آن به كلانشهر تهران، مهم و شایان توجه جدی است، افزود: گره تكتونیكی "مشاء-شمال تهران"، از حاشیه شرقی تهران، حدود ۱۵ كیلومتر به صورت مستقیم و از مركز شهر حدود ۴۰ كیلومتر فاصله دارد. این فاصله از نظر كاهش شتاب و شدت زلزله، فاصله كمی است و رخداد زلزله ای بزرگ در حوالی این نقطه و این گره تكتونیكی، تاثیر محسوس بر تهران خواهد گذاشت. ضمن آنكه آبادی های اطراف و خصوصاً دو سد "لار" و "لتیان" و پایداری آنها در مقابل نیروی برشی زلزله هم امر بسیار مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
بگفته وی در شرق تهران علاوه بر امتداد دو گسله كاری و فعال و لرزه زای شمال تهران و مشاء و تلاقی این دو گسل، گسل های دیگری مانند "تلو"، "سرخه حصار" و "قصر فیروزه" گستردگی دارند كه معرف تكتونیزه بودن پهنه وسیعی در شرق تهران است.


مراكز جمعیتی مجاور گره تكتونیكی مشاء – شمال تهران
عضو هیات علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی به مراكز جمعیتی مجاور گره تكتونیكی شرق تهران اشاره نمود و اظهار داشت: در فاصله حدود ۲۰ كیلومتری شرقی و غربی اطراف محل تلاقی گسل های مشاء و شمال تهران ۳۷ آبادی قرار گرفته است كه از آن میان روستاهای "نیكنامده"، "لواسان بزرگ"، "برگ جهان"، "رسدان"، "كلان"، "علایین"، "چهارباغ" و "ایرا" نزدیك به نقطه تلاقی دو گسل مذكور هستند.
وی با اشاره به اینكه بر طبق آمار سال ۱۳۹۵ در ۳۷ روستای این منطقه حدود ۱۶۶۰۰ نفر در ۵۳۰۰ واحد مسكونی زندگی می كنند، اضافه كرد: از واحدهای مسكونی این آبادی ۳۰ درصد آنها فاقد اسكلت است و لزوم دارد كه در ارتقای كیفی خصوصاً روستاهای واقع در این ناحیه توجه جدی و كار جدی صورت پذیرد.


افزایش ریسك لرزه ای شرق تهران با دو سد
بیت اللهی با تاكید بر اینكه دو سد "لار" و "لتیان" در فاصله ۱۰ تا ۱۵ كیلومتری گره تكتونیكی مشاء – شمال تهران قرار دارند، اشاره كرد: وقوع زلزله مورد انتظار در این نقطه مسلما می تواند سازه سد را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند كه من اطلاع دقیقی از كیفیت طراحی، ساخت و نظارت این دو سد در اختیار ندارم، اما با سطح طراحی محتاطانه تر هم، زلزله بزرگ محتمل در محدوده "نود" تكتونیكی شرق تهران، می تواند لطمه رسان باشد. بدین جهت سناریوی تخریب این دو سازه هیدرولیكی، باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی اشاره كرد: بررسی مورفولوژیكی منطقه نشان داده است كه سیلاب ناشی از تخریب احتمالی سد لار می تواند در حركت به سمت شرق در راه دره های لار (به سمت شرق و پلور) و "هراز"، مراكز جمعیتی واقع در امتداد این دره ها را گرفتار لطمه دیدگی جدی كند كه لازم است علاوه بر تمهیدات پیشگیرانه، به مردم ساكن این نواحی آموزش های لازم داده شد.مسیر احتمالی رواناب ناشی از خروج آب سد لار
مدیر بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با تاكید بر اینكه امتداد مسیر سد لتیان نیز "جاجرود" را تهدید می كند، افزود: بدین جهت لزوم دارد این منطقه از منظر مخاطرات ثانویه بعد رخداد زلزله، مورد ارزیابی های دقیق تر قرار گرفته و اقدامات عملی جدی صورت پذیرد. به نظر من آموزش های عمومی، از كم هزینه ترین و اجرایی ترین اقدامات مورد نظر در این رابطه هستند.
هشدارهایی كه باید جدی گرفته شود
بیت اللهی با اشاره به اینكه واقعیت واضح در وقوع احتمالی زلزله های بزرگ در این ناحیه آن است كه سوژه فقط ۳۷ روستا و یا دو سد در محدوده شرق تهران نیستند، توضیح داد: مهمترین المان در صورت وقوع زلزله مهم لطمه پذیری كلانشهر تهران است. علاوه بر آن، مراكز متراكم جمعیتی و نیز ساخت و سازهای بلند مرتبه ای كه بتازگی بطور متراكم در پردیس و مناطق مشابه آن راه اندازی شده، بطور قابل توجهی ریسك لرزه ای شرق تهران را بالا برده است.
وی افزود: متاسفانه وارسی اقدامات آموزشی، مطالعاتی، اجرایی و ستادی قابل توجهی را درباب زلزله های احتمالی شاهد نیستیم، با وجود آنكه با ابلاغ قانون مدیریت بحران كشور، این انتظار می رود كه كلیه دستگاه های اجرایی، مراكز علمی و تحقیقاتی و رسانه ها با روحیه تعامل و هم افزایی تمامی تلاش خودرا مصروف ارتقای تاب آوری المان های در معرض خطر كنند.
عضو هیات علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی ابراز امیدواری كرد كه در آستانه فرا رسیدن روز ۲۱ مهرماه، روز جهانی كاهش ریسك، بتوانیم چند نمونه قابل ذكر از كارهای انجام یافته را در زمینه كاهش ریسك مخاطرات طبیعی در ایران ارائه دهیم.
منبع:

1398/07/12
20:48:34
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳